Düşük doz bilgisayarlı tomografi yönteminin farkı:

Düşük doz BT tekniği görüntü kalitesini artirarak normal BT’ye göre daha az radyasyon dozu ile teşhis imkani sağlayan yöntemdir. Normal bir toraks BT dozu ortalama 4 ile 5 kat azaltilabilmekte (normal dozun 1/ 4 ü veya 1/5 i) örneğin 5 mSv iken düşük doz BT tekniğinde azaltilarak hastanin vücut özelliklerine göre 1mSv olabilmektedir (3, 4). Üst düzey risk grubunda (%60) düşük doz BT tarama kanser ölümlerini %88 azaltabilmektedir 

Akciğer kanserinin sıklığı ve nedenleri:

Akciğer kanseri, dünyada kadin ve erkekte toplamda en sik görülen (yilda 1.61 milyon yeni olgu) ve en sık öldüren (yilda 1.38 milyon ölüm) kanserdir (1). Akciğer kanseri nedenleri arasinda sigara iKimi en önemli Kevresel faktördür, kişisel faktör olarak genetik yatkinlik ön planda gelmektedir. Yapilan Kalişmalarda akciğer kanserlerinin % 85-90 nedeninin sigara olduğu ve sigaranin riski 5 ile 15 kat artirdiği ortaya konulmuştur.

Akciğer kanseri insanlarda görülen kanserler arasinda en hizli seyreden türlerden birisidir. Bugünkü olanaklar ile ileri dönemde saptanmiş akciğer kanserli kişilerde ne yazik ki tedaviye yeterli yanit alinamamaktadir. Çok erken dönemde saptanmiş akciğer kanseri hastalarinda tedaviden yararlanma %70-85’e ulaşmakta bunlarin da büyük kismi tam tedavi olabilmektedir (2). Akciğer kanserinden korunmak Kok önem taşir. Bunun en etkili yolu da sigara iKilmemesi ve sigara dumani bulunan ortamlardan uzak durulmasidir.

Akciğer kanserinde erken tanının önemi:

Akciğer kanserinin erken evrelerde tani almasi ile tedavi edilebileceği bilinmektedir. Bilgisayarli tomografi (BT) Kok küKük nodül halindeki kanserin saptanmasini sağlayan duyarliliği yüksek erken tani yöntemidir. Radyasyon iKeren bir yöntem olmasi BT’nin en önemli dezavantajidir. Düşük doz BT ile görüntü kalitesinden ödün vermeden kanser taramasi yapilabileceğinin anlaşilmasi sonrasi birKok merkezde akciğer taramalari yapilmaktadir.

Düşük doz bilgisayarlı tomografi yönteminin farkı:

Düşük doz BT tekniği görüntü kalitesini artirarak normal BT’ye göre daha az radyasyon dozu ile teşhis imkani sağlayan yöntemdir. Normal bir toraks BT dozu ortalama 4 ile 5 kat azaltilabilmekte (normal dozun 1/ 4 ü veya 1/5 i) örneğin 5 mSv iken düşük doz BT tekniğinde azaltilarak hastanin vücut özelliklerine göre 1mSv olabilmektedir (3, 4). Üst düzey risk grubunda (%60) düşük doz BT tarama kanser ölümlerini %88 azaltabilmektedir (5).

 

Görüntüler konusunda deneyimli öğretim üyeleri tarafından değerlendirilmekte, ayrıca bilgisayar destekli nodül saptama ve takip programı ile ikinci bir değerlendirme sağlanarak incelemenin başarısı artırılmaktadır.

Bilgisayar destekli nodül saptama ve takip programı desteği ile küçük nodüllerde bile hassas ve standart ölçümle takip yapılabilmektedir.

 

AKCİĞER düşük doz BT ve nodül takip değerlendirmesi yapan hekimlerimiz

Prof. Dr. Zafer KOÇ 
Doç. Dr. Şerife Nur ULUSAN 
Doç. Dr. Elif KARADELİ 

Öğr. Gör. Uz Dr. Gürcan ERBAY

Kaynaklar

  • Ferlay J, et al. Estimates of worldwide burden of cancer in 2008. Int J Cancer 2010
  • Strauss GM et al. Chest X-Ray Screening for Lung Carcinoma... J Surgl Oncol 2013
  • Christe A, et al. CT dose and image quality in the last... World J Radiol. 2013
  • Neroladaki A, et al. CT of the chest with MBIR using a radiation exposure... Eur Radiol. 2013
  • Kovalchik SA, et al. Targeting of low-dose CT screening... N Eng J Med 2013